Światłowody

Zastosowania
Źródła światła
Kable
Montaż
 
Powrót
 

Kontakt

Alltech
ul. Bartycka 26
pawilon 16A box 850
00-716 Warszawa
kom.: 0-668-195-121

Mail
 
 
Systemy światłowodowe
    Oświetlenie za pomocą światłowodów daje nieograniczone możliwości praktycznie wszędzie: stosuje się w reklamie, służy jako dekoracja, można uzyskiwać efekt rozgwieżdżonego nieba oświetlając sufity używając przewodów o małych średnicach 0,75 mm, świecących końcem.
    Można również wykorzystywać przewody świecące bokiem z przezroczystą zewnętrzną powłoką. Światłowody te, świecące równomiernym światłem na całej swojej długości, charakteryzują się również bardzo wysoką odpornością na warunki zewnętrzne. Mogą być stosowane w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz, również jako oświetlenie basenów i fontann.
    Zasada działania wszystkich systemów jest identyczna i bardzo prosta. Wystarczy jedno źródło światła do oświetlenia całego pomieszczenia, albo ogrodu. Ze źródła wychodzą przewody, które są rozprowadzane po pomieszczeniu. Bardzo istotną rzeczą jest łatwość oświetlenia miejsc trudno dostępnych, na przykład wysokich sufitów. W razie awarii wymienia się tylko jedną żarówkę, która znajduje się w miejscu łatwo dostępnym, poniżej sufitu.
    Światłowody znajdują również zastosowanie w takich miejscacach jak łazienki, sauny i baseny. Oświetlenie światłowodami jest bardzo bezpieczne, gdyż nie ma tam przepływu prądu i nie istnieje obawa porażenia prądem. Dlatego idealnie nadają się do miejsc narażonych na kontakt z wodą.
    Innym miejscem zastowania światłowodów są gabloty sklepowe tam, gdzie jest niepożądana obecność źródeł ciepła, które jest emitowane przez tradycyjne oświetlenie, wykorzystujące zwykłe żarówki. Problem dotyczy np.: chłodni sklepowych i gablot, w których znajdują się wyroby cukiernicze lub czekolada.
    Oświetlane są również nimi gabloty w sklepach jubilerskich przy wykorzystaniu źródła światła z żarówką metalohalogenkową, która daje światło o niskiej temperaturze świetlnej.